Як відомо, виконання будівельних та проектних робіт потребує наявності не тільки кваліфікованих спеціалістів, робітників та відповідної будівельної техніки, але й наявності ліцензії на будівництво. Точніше, ліцензії на здійснення господарської діяльності пов’язаної із створенням об’єктів архітектури. Далі за текстом ми будемо використовувати більш поширену у суспільстві та професійному середовищі назву – ліцензія на будівництво. Отже, необхідність отримання ліцензії на будівництво продиктована вимогами Закону України «Про архітектурну діяльність» ( в редакції закону № 3038-VI від 17.02.2011 року ). Загальні вимоги до суб’єкта господарювання, при додержані яких він може розраховувати на можливість отримання ліцензії на будівництво, викладені у Постанові Кабінету Міністрів «Про ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві» № 1396 від 05 грудня 2007 року (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 941 від 22.10.2008 року). Більш детально ці вимоги визначені у наказі Міністерства регіонального розвитку та будівництва України №47 від 27.01.2009 (в редакції наказу цього ж відомства №392 від 06.10.2010), який містить безпосередньо ліцензійні умови та перелік робіт, для здійснення яких необхідна ліцензія на будівництво. Ознайомлення з ними дозволить вам мати більш детальну інформацію про те, що потрібно, аби отримати ліцензію на будівництво і дотриматись при цьому всіх вимог, які передбачені чинним законодавством в цій сфері.
«Дотримуватись всіх вимог чинного законодавства в цій сфері…», маючи практичний досвід в отриманні, переоформленні, анулюванні та взагалі всьому, що пов’язано з ліцензією на будівництво і не тільки. Виконання будівельних робіт без ліцензії на будівництво досить сурово карається. Що говорити, якщо законодавець передбачив за це одразу три види відповідальності – цивільну, адміністративну та кримінальну. Саме тому, найпопулярніше запитання у будівельників і тих, хто мріє ними бути – що можна робити без ліцензії на будівництво, тобто, які роботи не підлягають ліцензуванню. У зв’язку з великою численністю звернень клієнтів та відсутністю цієї інформації у вільному доступі в мережі Інтернет повідомляю наступне.
Міністерство регіонального розвитку та будівництва України наказом № 392 від 06.10.2010 р. внесло зміни до «Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві пов’язаної із створенням об’єктів архітектури», затверджених наказом цього ж міністерства №47 від 27.01.2009 року. Зокрема, було змінено Перелік робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, в результаті чого, з нього були виключені наступні роботи, для провадження яких, на цей час, не потрібна ліцензія на будівництво:
1. ПРОЕКТНІ РОБОТИ
2. РОЗРОБЛЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ РОЗДІЛІВ ПРОЕКТІВ
- охорони праці
- захисту антикорозійного
- захисту електричного та електрохімічного
3. БУДІВЕЛЬНІ ТА МОНТАЖНІ РОБОТИ
4. ІНЖЕНЕРНА ПІДГОТОВКА БУДІВНИЦТВА
- розчищення, осушування територій
- розбирання будівель, споруд, мереж
- улаштування тимчасових доріг
- улаштування тимчасових підкранових колій
- улаштування тимчасових інженерних мереж
- полімерних, пластикових, комбінованих
5. РОБОТИ З ОПОРЯДЖЕННЯ КОНСТРУКЦIЙ ТА УСТАТКУВАННЯ
- опорядження фасадів
- штукатуренням
- напилювання полімерцементних покриттів
- торкретуванням
- дрібноштучними виробами
- фасадними системами
- встановлення вікон, вітрин, вітражів, зенітних ліхтарів, дверей, воріт тощо
- скління
- опорядження приміщень
- звичайним штукатуренням
- декоративним штукатуренням
- спеціальними видами штукатурення
- облицювання приміщень
- штучними виробами
- природним каменем
- дерев’яними виробами
- стель
- штукатуренням
- підвісних
- натяжних
- підлог
- звичайних у приміщеннях житлового, громадського та виробничого призначення
- спеціальних (хімічно та водостійких, безпилових, жаростійких, тощо)
- улаштування покрівель
- рулонні покрівлі
- мастикові покрівлі
- покрівлі із штучних матеріалів
- ліпні роботи
- малярні роботи
- шпалерні роботи
6. ЗАХИСТ КОНСТРУКЦIЙ, УСТАТКУВАННЯ ТА МЕРЕЖ
- гідроізоляційний
- теплоізоляційний
- антикорозійний
- електричний та електрохімічний
7. ТЕХНІЧНИЙ НАГЛЯД ЗА БУДІВНИЦТВОМ
- будов житлового і громадського призначення
- будов виробничого призначення
- інженерних систем
- транспортних споруд
- магістральних трубопроводів
8. ГЕОДЕЗИЧНИЙ КОНТРОЛЬ ЗА БУДІВНИЦТВОМ