Як зліпити затишок?

Сучасний інтер’єр об’єднує класичні канони та новітні технології. Приклад тому – прикраса стін і стель декоративної ліпниною в дусі старовинної архітектури. Тільки на зміну здавна використовуваним гіпсу і каменю сьогодні прийшли штучні матеріали.

Як зліпити затишок?Ліпний декор – історія з продовженням
Традиція прикрашати стіни і стелі рельєфною ліпленням має древню історію. Греки і римляни застосовували її в найбагатших формах з колеровки і золоченням. В Україні ліпленням прикрашали храми і палаци, багаті садиби. Від Відродження до Модерну – ліпна архітектура завжди відмінно вписувалася в стиль, залишивши у спадок чимало оригінальних за своєю художньою цінністю зразків.
Перші ліпні прикраси виготовлялися вручну моделюванням пластичної маси з гіпсу або м’якого каменю, нанесеною на штукатурну основу стель і стін. Пізніше ліплення стали виробляти в майстернях, виточуючи, вирізаючи і виліплюючи окремі деталі, багаторазово їх копіюючи. З виникненням перших форм з гіпсу, а потім і клею з’явилася можливість прискорити виконання робіт та значно знизити вартість обробки.

Гіпсова ліпнина – вічна класика
Природний гіпсовий камінь для ліпнини обпалюють при високих температурах, а потім перемелюють до консистенції борошна. Жоден інший матеріал як і раніше не дозволяє домогтися такої точності, як гіпс. Він не утворює тріщин і не дає великий усадки, при цьому пожежобезпечний і екологічний.
Сьогодні виготовлення гіпсових деталей ліпнини поставлено на виробничу основу. Сам по собі гіпс недорогий, але через трудомісткою установки вартість робіт значна. Тому монтаж гіпсового декору частіше використовують при складній ексклюзивній обробці.

Ліпнина продається у вигляді окремих модулів і елементів, з яких збирається єдина композиція. З оригінального орнаменту знімають форму і відливають необхідну кількість повторень, точно копіюють оригінал.
Ліпний декор для стін візуально розширює межі приміщення. Приміром, використовуючи молдинги – накладні рельєфні бордюри, можна розділити стіну в заданій пропорції, збільшуючи простір. Ліпнина також підходить для обробки стель, дверей, меблів і арок.
Як зліпити затишок?
Ліпнина з поліуретану та полістиролу – стильна підміна
Зробити ліплення більш доступною дозволило винахід нових матеріалів. Сьогодні гіпс все частіше замінюють полістирол і поліуретан, скловолокно. Тепер якість ліпного декору залежить не стільки від таланту майстра, скільки від технології виробництва.
Відрізнити від стародавнього гіпсу штучну ліпнину майже неможливо. Однак її елементи легше за вагою, не деформуються, допускають фарбування. Нерідко на ліпнині дизайнери створюють різні ефекти старіння, потертості. Стильна імітація бронзи і мармуру, позолоти і платини, широка кольорова палітра – все це розмаїття може бути використано для втілення нових ідей.

Ліпнина з полістиролу (пінопласту) гнучка і легка. Вона дешевше за ціною, але має недостатню міцність і жорсткість, малюнок не завжди чіткий. Поліуретан точно імітує гіпс, завдяки щільній структурі та спеціальної ґрунтовці. Він міцний, не кришиться, не боїться вологи, легше забарвлюється і не змінює колір, але обійдеться трохи дорожче.
Плюси в тому, що такий ліпний декор можна мити, легко монтувати, так як всі деталі ліпнини тонко опрацьовані, розміри точно підігнані. Використовуються при цьому інструменти для роботи по дереву. Ліпні прикраси клеять на суху рівну поверхню за допомогою спеціального складу. Єдиний мінус – з часом можуть з’явитися тріщини на стиках, чого не буває з гіпсом.

Ліпнина – декор без кордонів
Поряд з ліпниною декоратори використовують колони і постаменти, консолі, ніші, купола. Арочне обрамлення оживляє інтер’єр, інакше виглядають дверні отвори і книжкові полиці. Монтовані в стіну ніші і рами зазвичай продаються окремо, але їх можна по-різному комбінувати. Доповнюють обстановку ліпні п’єдестали, пілястри, кронштейни.
Використання всіх цих деталей вносить в інтер’єр урочисту і величну красу. Попутно з’являється можливість розділити простір на окремі функціональні зони, згладити і облагородити гострі кути.

Тільки не варто застосовувати без міри масивні ліпні прикраси в невеликих приміщеннях. А ось помірна кількість ліплення, вміле композиційне рішення, виконання і розташування, смак і творча фантазія прикрасять будь-який будинок, як всередині, так і зовні.